Történetünk

Május 25-én és 26-án, a gyereknapi hétvégén újra vásári bábjátékosok töltik meg a Népligetet, itt kerül sor ugyanis az Ujjé, a Ligetben nagyszerű! elnevezésű ingyenes fesztiválra, amelyet a 20. század legismertebb bábművésze, a Kossuth-díjas Kemény Henrik emlékére és tiszteletére rendeznek.

A rendezvénysorozat Barna Zsombor, a Budapest Bábszínház színészének ötletére jön létre, akit már a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős diákjaként foglalkoztatott a kérdés, miként lehet továbbgondolni a Heni bácsi által népszerűvé tett, piros sapkás, furfangos, ördögökkel és a Halállal harcoló Vitéz László történeteit.

Heni bácsi a Népligetben töltött fiatalkorára úgy emlékezett: “egyszerre voltunk írók, dramaturgok, díszlettervezők, kellékesek, bábkészítők, színészek, pénztárosok, gramofonkezelők, beengedők, az egész család ebben élt”.

Felnőttként már sajátkezűleg faragott, bőröndlakó bábjaival egymaga járta a vidéket. Azokban a kis falvakban, ahol nem volt művelődési ház, az istállóban, a szalmakupacokon ülve élvezték a nézők a darabjait, és ahol nem volt villany, ott a háború után talált tábori aggregátorát indította be, majd autólámpát szerelt a paravánra, azzal világított. A belőle áradó játékosság minden néző arcára mosolyt csalt. Ahogy ő fogalmazott: számára “a mese volt a természetes szabadság”.

Ez a gondolat Barna Zsombort is megérintette: “Nagyon szeretek csapatjátékos lenni, szeretem, ha sokan dolgozunk ugyanazon a produkción és együtt lélegzünk, de amikor egy fellépésen minden rajtam múlik, az óriási kihívás, sok adrenalin, fantasztikus érzés. Az összes alkalom megmérettetést jelent, mindig felmerül, vajon megállom-e a helyem, hiszen ismeretlen közegbe érkezem és nincsenek partnereim, akik tudnának segíteni, ha például leesik egy kellék. Azok, akik eljönnek az Ujjé, a Ligetben nagyszerű! fesztiválra több olyan alkotót ismerhetnek meg, akik ugyanebben a cipőben járnak, akik vállalkozó kedvűek, akik bábjátékosként új játékstílus, új karakterek megteremtésére törekszenek. Sok fesztiválon találkozhatunk bábelőadásokkal, de ez az első olyan rendezvény, ami kifejezetten a vásári
bábjáték ünnepe és ahol a műfaj virtuóz képviselői mutatkoznak meg.”